You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Sofia

Tipy na výlet


Ak by ste náhodou chceli zmeniť prostredie a vyraziť si na výlet, v okolí Domaše sa nachádza množstvo atraktívnych lokalít a historických pamiatok. 

Spišský hrad

Je jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. Týči sa na brale vo výške 634 metrov nad morom a rozprestiera sa na ploche 41 tisíc m².

Samotný hrad sa začal stavať začiatkom 12. storočia. Slúžil ako pohraničná pevnosť vtedy ešte uhorského štátu, neskôr sa však stal sídlom spišského župana. Významný posun nastal v druhej polovici 15. storočia, keď sa z hradu vytvorilo reprezentačné šľachtické sídlo. V roku 1780 bol hrad požiarom zničený.

V roku 1993 sa zaradil do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

V súčasnosti je tento komplex sprístupnený verejnosti. V hrade sa nachádza samostatná expozícia archeologických nálezov, hradná mučiareň a gotická kaplnka sv. Alžbety. Dodnes sa na Spišskom hrade organizujú rôzne podujatia, omše, ale aj koncerty a nočné prehliadky hradu.

Skanzen Bardejovské Kúpele

V lone prírody a v tesnej blízkosti známych Bardejovských Kúpeľov nájdete históriu a návrat do čias tradičnej dediny z 19. a polovice 20. storočia. Skanzen je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku a bol sprístupnený v roku 1965.

Dominantou skanzenu sú drevené kostoly ale aj originálne obytné domy, hospodárske a sakrálne stavby.

Návštevníci si môžu pozrieť aj kováčsku vyhňu, sušiareň ovocia a tiež spríjemniť chvíle v areáli, kde sa organizujú ľudové podujatia ako napríklad Deň remesiel, Popoludnie s folklórom, Hrnčiarska nedeľa a podobne.

 

 

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach 

Ako prvé založené múzeum venované osobnosti kráľa pop-artu bolo práve Múzeum moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach (MMUAW).

Dnes je múzeum nadregionálna špecifická inštitúcia múzejno-galerijného typu, zaoberajúca sa predovšetkým aktuálnymi tendenciami súčasného umenia a hlavne životom a dielom Andyho Warhola.

Koncepčne mapuje, prezentuje a odborne spracováva nielen život a tvorbu Andyho Warhola, ale aj súčasné tendencie vo výtvarnom umení a kultúre, vplyv etnika pôvodu umelca na jeho dielo, vplyv pop-artu na aktuálne umenie a témy s tým súvisiace.

 

Morské oko, Sninský kameň

Morské oko je ozdobou Vihorlatských vrchov a obľúbenou destináciou pre rodiny s deťmi. Má veľmi členité pobrežie a krištáľovo čistú vodu. Je ideálnym miestom na prechádzky a turistiku, keďže nad hladinou Morského oka sa vypína - Sninský kameň.

Jazero vrátane okolitých lesov je vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu a patrí do Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Z toho dôvodu sú všetky vodné aktivity ako rybolov, kúpanie či člnkovanie prísne zakázané.

 

Údolie smrti

Je označenie územia v údolí potoka Kapišovka, rozprestierajúce sa medzi deviatimi obcami v okrese Svidník. V tomto priestore sa v čase druhej svetovej vojny, v období od 21. do 27. októbra 1944 odohrali ťažké boje, ktoré boli súčasťou karpatsko-duklianskej operácie.

Dnes je celé údolie lemované historickou tankovou technikou. Všetky exponáty sú pritom vystavované neďaleko cesty, voľne prístupné, aby tak návštevníci mali aj na tomto mieste možnosť kedykoľvek vzdať úctu padlým vojakom na Dukle.

Vstup do Údolia smrti smerom od Svidníka už z diaľky označuje známy pamätník – tzv. Taran, ktorý tvoria dva do seba vklinené tanky. Ide o sovietsky stredný tank T-34/85, ktorý je symbolicky na vyššom podstavci s hlavňou namierenou na nižšie postavený nepriateľský nemecký stredný tank Panzer IV.